Felles for de fem små fortellingene i Ingvild H. Rishøis flotte nye novellesamling «Historien om fru Berg» er at de handler om omsorg.
Med stor innlevelse og en særegen litterær kraft beskriver hun den skjøre forbindelsen mellom mennesker; det gåtefulle, skremmende og vakre. Det handler om å treffe sin første elskerinne, om å være synsk og se tegn, og om å oppdage at du selv er helt lik Janis Joplin. Det handler om skjebnetro, sankthansormer og kortspill. Og om å elske en hamster som heter Fru Berg.
Terningkast seks: «Beveger, ryster og fryder […] Ingvild H. Rishøi viser alt som 33-åring «vesaasiske» takter. Imponerande.»
Bjarne Tveiten, Fædrelandsvennen
Terningkast fem: «Til deg som er ute etter en skjønnlitterær under-huden-opplevelse: sjekk ut Ingvild H. Rishøis nyeste novellesamling […] Det er gripende, hjerteskjærende lesning.»
Arne Hugo Stølan, VG
«Ingvild Rishøi er en suveren novelleforfatter, med evnen til å fortelle mye på kort tid, uten minste tegn til andpustenhet.»
Bjørn Gabrielsen, Dagens Næringsliv
«Ingvild Rishøi ligner ikke på noen andre novellisteri dag […] Rishøi er så sikker at det er en fryd.»
Vidar Kvalshaug, Aftenposten
«Suverene noveller.»
Trygve Riiser Gundersen, Dagbladet
«Stor novellekunst […] Innsiktsfulle, mollstemte og hjerteskjærende noveller om ressurssvake individer i skjøre familiekonstellasjoner.»
Stian Bromark, Dagsavisen
«Har du ikke merket deg navnet Ingvild Rishøi før, så gjør det nå. Og er du ikke av dem som leser noveller, så bør du begynne! […] Dette er noveller som lyser»
Anne Cathrine Straume, NRK