Ida er barnebarnet til Per Pedersen Tjøstland – SS-mann, frontkjemper og redaktør for den nasjonalsosialistiske ukeavisen Germaneren. Hun fikk vite om morfarens bakgrunn ved en tilfeldighet. Nominert til Brageprisen 2014!
«Morfar, Hitler og jeg» handler om hvordan Ida Jackson måtte se familien sin – og seg selv, i et helt nytt lys. Hun lar leseren bli med på en reise inn i det ideologiske universet til Germanske SS Norge, kanskje den mest ekstreme organisasjonen i Norgeshistorien.
Ida Jackson bruker det personlige for å formidle norsk krigshistorie på en ny måte, og hun bruker møtet med fortidens ekstremisme for å forstå ekstreme strømninger i dag.
«Ida Jackson har levert eit viktig og velskrive bidrag til det foranderlege bildet av krigen, ho må lesast – og diskuterast. Dette er ei bok som tar tak i deg, anten du er sytten eller sytti.»
Sigrun Slapgard, Klassekampen
«Ida Jackson er et stort, litterært talent.»
Lars West Johnsen, Dagsavisen